Onko-liga 2019

Onko-liga 2019

Fotbalové utkání ve Varšavě.

Onko-liga 2019

Ve dnech 19. 7. – 22. 7. 2019 se děvčata a chlapci z ČR po onkologické léčbě zúčastnila fantastického sportovního projektu pod názvem ONKO LIGA 2019. Z České republiky jsme byli jedinou výpravou účastnící se turnaje, náš tým se skládal ze dvou děvčat a šesti chlapců ve věku 7 – 14 let.

Na první mezinárodní mistrovství ve fotbale nás pozvala polská organizace Nadace splněných přání (Fundacja Spelnionych Marzen) z Varšavy.

Celá akce se odehrála v areálu Akademie tělesné výchovy ve Varšavě. (Akademia Wychowania Fizycznego).

Po dlouhé cestě z Brna do Varšavy nás čekalo ubytování, večeře a první společný trénink. 

V sobotu dopoledne proběhlo slavnostní zahájení projektu. Organizátor Tomek Osuch přivítal všechny hosty a poděkoval partnerům. Přivítal všechny děti, kterým popřál hodně úspěchů, střelených branek a také jim řekl, že ať skončí na kterémkoli místě, vítězové už jsou. Následně byla tenoristy z Ukrajiny představena hymna ONKO LIGY, vystoupila děvčata gymnastického týmu a všech 14 týmů ze 6 krajin (polské týmy Lódź, Lublin, Krakow, Kielce, Warszawa, Bydgoszcz, , Olsztyn, Wroclaw a zahraniční týmy z Turecka, Ukrajiny, Litvy, Slovenské republiky a České republiky) v zástupu se vztyčenou vlajkou odešlo v doprovodu bubeníků na fotbalový trávník.

Před polednem jsme odstartovali fotbalový šampionát, kdy náš soupeř byl polský tým Kielce. Tento, pro nás premiérový, zápas jsme vyhráli 9:3 a už jsme se těšili na odpolední utkání proti polskému Krakowu. Zpočátku zápasu nám štěstí nepřálo, prohrávali jsme 0:7, ale pak se štěstí naklonilo na naši stranu, sice jsme nevyhráli, ale výsledek jsme snížili na 4:8. V podvečer nás čekal ještě jeden zápas s týmem Lublin. Celou hru jsme měli neuvěřitelné šance, ale soupeř proměnil více branek, zápas s výsledkem 2:5 nás posunul na boj o 3. místo.

V neděli jsme nastoupili proti Litvě a bojovali jsme celých 40 minut. Medaile byly na dosah. Emotivní zápas plný energie skončil výsledkem 0:0. Proto přišly na řadu penalty. Soupeři se lépe dařilo a Litva vyhrála na penalty 3:2. 

Ve skupině U14 obsazená 6 týmy, jsme získali krásné 4. místo. Naše děvčata Bára a Bára byla oceněna jako nejlepší hráčky týmu a získala sošku fotbalisty. Přestože jsme domů nepřivezli medaile, přivezli jsme si spoustu zážitků, emocí a nová kamarádství.

Na nedělní odpoledne pro nás organizátoři přichystali prohlídku Paláce kultury a vědy, poté komentovaná prohlídka největšího parku ve městě s rozlohou 76 hektarů, který vznikl na konci 17. století.  

Díky patří zejména organizátorům z polské organizace Nadace splněných přání za pozvání a zorganizování celé akce. Moc děkujeme Fotbalové asociaci ČR za financování dopravy naší výpravydo Varšavy a za zajištění sportovního oblečení pro děti. Za finanční podporu na sportovní oblečení pro děti děkujeme také Jihomoravskému kraji.

Za Onka, z.s.

Eva Tvrdoňová

 


Onko-liga 2019

Varšava